KĄ DARYTI, KAI VYRAS NEREIŠKIA SAVO JAUSMŲ?

Turiu klausimą dėl mokėjimo reikšti jausmus: mes su Jonu esame jau dešimt metų kartu, tačiau jam iki šiol sunku mane apkabinti, pabučiuoti, pasakyti kažką gražaus – kas, regis, turėtų būti natūralu, kai žmogus myli arba jaučia simpatiją.

Kai paklausiu, kas jam yra, susierzina, nes „jei dar nepastebėjau“ viskas yra gerai – o jei būtų blogai, jis su manimi nebūtų.
Aš esu visai kitokia: man gera rodyti dėmesį ir pačiai jo sulaukti, ko nesulaukiu praktiškai niekada, todėl pvz. įpusėjus mūsų draugystei, natūralu, kad pradėjau ieškoti kažko kito, kuris sugeba parodyti savo jausmus ir moka mylėti…
Tai, kad vis dar esame kartu, rodo, kad ir jam, ir man ši sąjunga svarbi, bet nenoriu atšalt kaip koks ledkalnis, nes būdama šalia, tarsi esu „išoperavusi“ savo jausmus ir taip pat jų neberodau. Supraskite teisingai, mes tikrai nesipykstame – viskas yra gerai, bet nėra tobulai. Kaip elgtis tokiu atveju?

Su laiške išsakytais sunkumais susiduria daugelis šiuolaikinių porų. Ir čia slypi ne tik jausmų raiškos problema. Prieš sprendžiant, kaip elgtis toliau, svarbu būtų aptarti problemos priežastis. Pirmoji priežastis, kodėl vyrui sunku apkabinti ar pasakyti kažką gražaus yra ta, kad jis yra vyras. Moterims švelnumas, gražūs žodžiai, apsikabinimai yra natūralūs elgesio būdai, vyrams toks elgesys nėra natūralus, kad ir kaip moterys to norėtų. Vyrai mėgsta faktų, veiksmo kalbą (daugiau apie skirtingas meilės kalbas galima paskaityti knygelėje ,,Penkios meilės kalbos“). Čia aprašytame santykyje vyrui ,,viskas yra gerai“. Galbūt taip ir yra? Gal jis jaučiasi mylimas ir mylintis? Jei moteris šalia jo liko visus 10 metų, gal jo meilės kalba visgi egzistuoja? Čia svarbu būtų patyrinėti, kaip vyras reiškia savo jausmus. Gal ne žodžiais, bet elgesiu, rūpesčiu ar pagalba? Iš vyro reikalauti moteriškų jausmų raiškos būdų, reikštų reikalauti, kad jis taptų moterimi.
Dar apie reikalavimus meilės santykyje… Tai antroji priežastis, kodėl vyras nesielgia taip, kaip norėtųsi moteriai.
Reikalauti iš kito žmogaus, kad jis elgtųsi vienokiu ar kitokiu mums maloniu būdu, reiškia prievartą. Prievarta vienodai nemaloni tiek vyrams, tiek moterims. Ir ten, kur randasi prievarta, dingsta meilė. Ką reiškia mylėti šiame kontekste? Mylėti pirmiausia reiškia gerbti, antra, nieko nereikalauti, trečia, būti ištikimam. Tokia teorija.
Belieka tik paklausti savęs, ko daugiau mano santykyje su artimu žmogumi prievartos, ar meilės? Tam, kad būtų ,,tobula“, kaip norėtų laiško autorė, pirmiausia iš santykio reikėtų pašalinti bet kokią nepagarbą. Šiuo atveju, tai reikštų: nekritikuoti vyro elgesio modelio; stengtis pažinti jo meilės kalbą; pačiai reikšti švelnius jausmus, net ir nesulaukiant atsako (,,ledkalnio“ pozicija nėra tinkama, norint teigiamų pokyčių); nesupriešinti savo privalumų su jo trūkumais. Praktika rodo, kad paprastai abu žmonės poroje turi ir trūkumų, ir privalumų. Todėl būtų nuveiktas didžiulis darbas ,,tobulumo“ link, jei pavyktų pastebėti kuo daugiau vyro privalumų ir kuo mažiau trūkumų. Ir atvirkščiai, kuo daugiau savo trūkumų ir kuo mažiau savo privalumų. Tai nėra lengva užduotis, bet jei norisi kažką pakeisti, visuomet verta įdėti pastangų.

Dar šiek tiek apie ,,mokėjimą reikšti savo jausmus“… Ši populiariosios psichologijos išplatinta formuluotė dažnai klaidinančiai veikia žmonių santykius. Pernelyg sureikšmintas gebėjimas reikšti jausmus, nukreipia mūsų dėmesį nuo daug svarbesnių gebėjimų, tokių kaip mokėjimas rūpintis vienas kitu, mokėjimas nusileisti, padėti, išklausyti ir kiti svarbūs dalykai, bet kurį santykį paverčiantys brandžiu ir ilgalaikiu. Jausmai ir jų raiška tai tik viena iš meilės sudedamųjų dalių.

Rekomenduojame skaityti