KĄ DARYTI, JEI PATIRIU SMURTĄ?

Vyras mane vadina nevykėle, durne, kiaura. Sako, kad durnas buvo, kad vedė, nes dabar negali eiti per pasaulį ir, kaip jis sako, visas moteris “dulkinti”. Yra buvę ir fizinio smurto, bet jo įrodyti negalėjau, nes tai buvo daroma į tokias vietas, kuriose nelieka žymių. Jis jau man ne kartą sakė, kad nori skirtis, nes aš jam trukdau… Aš sutikčiau, jei ne vaikas. Jis man grasina, kad jokiais būdais jo man neatiduos, nors realiai jis jam nereikalingas, jis jo neprižiūri, nepadeda auginti. Jis varo mane iš dekreto, kad eičiau dirbti, pyksta, kad nieko neveikiu, kad reikia pinigu uždirbti, nors realiai jis dienų dienas pats ant sofos praleidžia ir nieko neveikia. Atsidarė įmonę, bet dabar veiklos jokios nevykdo, nors vis dar “direktoriauja”. Pinigu maistui numeta tada kada jis pats to nori.
Suprantu, kad mano padėtis nėra gera, nes neturiu kur eiti, o kad dirbti, dar vaikas per mažas. Būčiau labai dėkinga, kad atsakytumėte, nuo ko man reikėtų pradėti veikti?

Rašote, kad jau kelis metus kenčiate fizinį ir psichologinį smurtą, tačiau nedrįstate kažką keisti; bijote, kad neteksite vaikelio. Jūsų vyras jus žemina, muša, grasina, kaltina, kontroliuoja. Tai tipiškas smurtautojo elgesys ir natūralu, kad gyvendama su smurtaujančiu vyru jaučiatės bejėgė, ką nors pakeisti. Dažna moteris tokioje situacijoje jaučiasi tarsi pakliuvusi į spąstus, iš kurių nėra išeities, nes smurtautojų tikslas ir yra ,,įrodyti“ savo aukai, kad ji bejėgė ir negali nei pasipriešinti, nei paprašyti pagalbos. Panašu, kad jūsų vyras sumaniai manipuliuoja jūsų motiniškais jausmais, jūsų finansine situacija, bei tuo, kad neturite kur išeiti. Grasindamas atimti vaiką, jis užkerta kelią bet kokiam jūsų ketinimui bandyti ką nors pakeisti. Tokiu atveju jums labai praverstų teisininko konsultacija, nes vaiko atėmimo ar palikimo su mama klausimą paprastai sprendžia teismas, o smurtaujančio sutuoktinio grasinimai ,,atimti vaiką“ neretai lieka tik grasinimais. Labiausiai, ko bijo patys smurtautojai, tai viešumo! Stenkitės nebeslėpti tiesos apie jo elgesį nuo artimųjų, nuo jo draugų, pažįstamų, nebijokite kviesti policiją, kai patiriate fizinį smurtą. Nebijokite paskambinti savo artimiesiems ar pažįstamiems ir paprašyti atvažiuoti, kai jums baisu, ar esate labai įskaudinta. Jokiu būdu neslėpkite nuo savo kaimynų, giminaičių ar artimų žmonių, kas iš tiesų vyksta jūsų šeimoje. Prašykite jų paramos ir pagalbos. Taip pat labai svarbu, kad nesijaustumėte pati kalta dėl to, kas vyksta. Tai ne jūsų kaltė, kad tapote smurtaujančio asmens auka. Nors smurtautojai, paprastai, teigia priešingai.
Labai būtų svarbu, kad nesirinktumėte toliau tyliai kentėti, taip norėdama apsaugoti savo vaikutį, nes aukos ar kankinės vaidmuo tik skatina smurtautojo elgesį ir veda prie dar didesnio pažeminimo. Jau kelis metus tęsiasi jūsų patiriamas smurtas ir jei nesiimsite jokių drąsesnių veiksmų, jis tęsis ir toliau. Smurtaujantys asmenys niekada savaime nesikeičia į gerą pusę! Su laiku jie tik dar labiau degraduoja. Kantriai kentėdama ir laukdama toliau, jūs traumuosite ne tik save, bet ir savo vaiką, kuris augdamas matys, kaip tėvas elgiasi su mama ir kaups savo skaudžią patirtį.
Labai sau padėtumėte, jei nedelsdama kreiptumėtės į kokį centrą ar organizaciją, kuri padeda smurtą patiriančioms moterims. Susitikus su socialiniu darbuotoju galėtumėte aptarti visą situaciją ir gauti nemokamą teisinę pagalbą, psichologo konsultaciją ar laikiną apgyvendinimą su vaiku. Toliau centro darbuotojai jums teiks reikiamą pagalbą ir konsultuos ar tarpininkaus, dėl kitų specialistų pagalbos. Informaciją apie pagalbos vietas galite gauti paskambinus nemokamu telefonu 8 800 66366 nuo 10 iki 21 val darbo dienomis. Pagalbos moterims linijos konsultantės suteiktų informaciją, kur galima rasti artimiausią pagalbos centrą.
Jei pasikartotų fizinio smurto atvejis, drąsiai galite kreiptis ir į policiją. Dabar įsigaliojo (2012.12.15) smurto artimoje aplinkoje įstatymas, pagal kurį, jeigu nustatomas smurto faktas, skiriamos smurtą patyrusio asmens apsaugos užtikrinimo priemonės:
1) įpareigojimas smurtautojui laikinai išsikelti iš gyvenamosios vietos, jeigu jis gyvena su smurtą patyrusiu asmeniu;
2) įpareigojimas smurtautojui nesiartinti prie smurtą patyrusio asmens, nebendrauti, neieškoti ryšių su juo.

Policijos pareigūnas, užfiksavęs smurto artimoje aplinkoje įvykį, imasi priemonių apsaugoti smurtą patyrusį asmenį ir, atsižvelgdamas į nustatytas aplinkybes, pradeda ikiteisminį tyrimą, ir informuoja prokurorą, jeigu ikiteisminiam tyrimui pradėti būtinas prokuroro reikalavimas.
Linkiu jums stiprybės ir drąsos kreiptis dėl tolimesnės pagalbos.

Rekomenduojame skaityti