DASEIN – šokio terapija

Sesijas veda psichologė psichoterapeutė, Dasein šokio praktikos autorė Lina Dirmotė Vėželienė.

Kodėl ,,Dasein”? 

 

Dasein (tariama dazain)- filosofų egzistencialistų ir fenomenologų pamėgtas terminas iš vokiečių kalbos tiesiogiai verčiamas kaip ,,čia-buvimas” arba ,,štai-buvimas”. 

Kitaip tariant, Dasein – tai autentišką žmogaus būtį atskleidžiantis sąmonės gestas – ,,Žiūrėk, štai aš esu čia”.

Dasein – atkreipia vakariečio sąmonę į ,,štai-buvimą”, kuris gali būti patiriamas ir suvokiamas, įsiklausant į Būties balsą ir tai labai artima rytietiškai budizmo filosofijai, kalbančiai apie Dzen buvimo pasaulyje būdą: natūralumą, nevertinimą, buvimą tame kame esi, tokiu koks esi. 

Dasein šokio terapija padeda:

  • ATSIRASTI
  • ĮSIKŪNYTI
  • ATGYTI
  • BŪTI SAVIMI

Savosios Būties patyrimui reikalingas KŪNAS, jaučiantis kūnas, gyvas kūnas. Kitaip vietoje ,,aš esu”, žmogus labiau linkęs jaustis – ,,manęs nėra”. Ir dar reikalinga NUOSTABA! Dėmesingas ir smalsus nežinančiojo stebėjimas visa ko, kas yra. Tai priešinga būsena kontroliavimui, kai mes stebime ir vertiname, kad viskas vyktų taip kaip reikia, kad būtų. 

Todėl šokdamas savo Būties šokį, turi būti tylus, kad galėtum girdėti savo paties ritmus, harmoningame sąskambyje su pasaulio muzika. Turi būti klusnus, kad kuo tiksliau išreikštum tai, kaip tu Esi ir kuo grakščiau įsilietum į Visatos (kuri taip pat Yra) melodiją, netrikdydamas ir pagal save jos neperdarinėdamas. Turi būti džiugus, kad per tave laisvai tekėtų neišsenkantis Meilės ir džiaugsmo šaltinis. Ir turi būti gražus. Toks, koks esi iš tiesų. Toks, koks buvai sukurtas.

 

Šokio terapijos nauda

Filosofas Martinas Heideggeris klausęs ,,Kodėl yra? Kodėl ne niekas?”, ieškojo atsakymų, kas lemia ,,yra”, ,,esu”, ,,būti” suvokimą ir ką tai reiškia. Egzistencinės terapijos praktikoje mes susiduriame su atvirkštiniais klausimais: ,,Kodėl tavęs nėra?”, ,,Kodėl tavęs nėra tavo kūne? Tavo gyvenime?”, ,,Kodėl tu negyveni?”.

Žinoma, paklausti ir pafilosofuoti šiomis temomis nėra labai sunku, sunkiau kažką pakeisti, kad žmogus ir vėl jaustųsi gyvas, esantis, jaučiantis gyvenimo pulsą bei tėkmę. Žodinėmis pagalbos formomis neretai to pasiekti būna neįmanoma, nes trūksta aktyviai dalyvaujančio kūno. 

O kūno dalyvavimas šių problemų sprendime yra lemiamas veiksnys. Per kūną mes egzistuojame, per kūną mes jaučiame, veikiame ir esame matomi kitiems.

Turbūt pastebėjote, kaip blėstantis gyvybingumas ir į sąmonę besismelkianti nebūtis greitai ima reikštis ir kūne: žmogaus judesiai tampa monotoniški bei vangūs, atrofuojasi gebėjimas jausti, išgyventi kažką visu savo kūnu, nevarbu, ar tai būtų emocija ar muzikos ritmas. Kad ir kas bevyktų (viduje ar išorėje) žmogus, kurio jau beveik nėra, juda vienodai, sėdi vienodai, net ir šypsosi vienodai. Psichologijoje toks užstrigimas vis siaurėjančiame vienodume vadinamas rigidiškumu.

Leisdami sau labiau atsipalaiduoti ir įvairiau judėti, o gal net ir šokti, mes galime išlaisvinti iš rigidiškumo ne tik savo kūnus, bet ir psichiką bei emocijas. Leisdami sau judėti taip ,,kaip judasi”, kaip norisi, kaip jaučiasi, mes atkuriame savyje savo prigimtinę harmoniją bei grožį, mes pradedame šokti.  Mes aptinkame, kad esame sukurti šokti Meilės bei Harmonijos šokius, o ne tik nykiai kiurksoti klaustuko pozose ar mechaniškai būti judinami pagal trenerio komandas.

Beje, prigimtinis kūno gebėjimas šokti, tai ne tas pats, kas kūno ištreniravimas ir panaudojimas šokiui. Tą mes ir mokomės skirti Dasein šokio terapijos sesijose.  

,,Ši šokio terapija skirta sugauti ir išreikšti Tiesos virpesius apie save ir savo paties buvimą pasaulyje” – Lina.

Šokio terapijos sesijos vyksta kiekvieną trečiadienį nuo 18.30.  
Sesijos trukmė: 90 min.
Kaina mėnesiui: 90 eur. 
Susidomėjusius kviečiu registruotis: info@gyvojipsichologija.lt

 

 

 

DASEIN – šokio terapija

ŠOKIS JAUSMAMS

 

Aš šoku savo tingulį
Lyg tyliai murkianti katė
Atsainiai nuleidusi leteną
Nuo saulėtos palangės

Aš šoku savo nerimą
Lyg būčiau musė
Besidaužanti į stiklą
Šalia praverto lango

Savo trūkumus aš šoku
Menka lyg pogrindžio pelė
Baimingai žvelgianti 
Pro savo urvo plyšį

Užsispyrimą savo šoku
Kaip triukšmingą kratinį
Aprūdijusių veržlių gumulą
Dvokiantį ir stenantį

Žioplumą savo šoku
Lyg pusaklė višta
Nespėjanti paskui 
Savąjį slieką

Šoku tarp žvilgsnių 
Tarp žingsnių
Tarp žodžių

Šoku ir tuomet
Kai žodžiai nebeturi prasmės

Aš vis tiek šoku 
Sugrįžtančiam džiaugsmui ir sužibusiai vilčiai
Aš šoku Gyvenimui
Gyvenimą šoku.