AR GALIMA IŠSAUGOTI MEILĘ PER ATSTUMĄ?

Noriu paklausti, ar atstumas įtakoja santykius ir jei įtakoja neigiamai, tai kaip išsaugoti meilę „per atstumą“? Iš savo ir savo draugų patirčių žinome, kad atstumas įtakojo visų santykius, ir kuo nesimatymo laikas ilgesnis – tuo poveikis nemalonesnis. Žinome, ne vieni santykiai ,,per atstumą“ baigėsi skyrybomis. Aš šiuo metu gyvenu Vilniuje, bet keletą dienų dirbu Birštone. Ir aišku, kai dirbu dar ir savaitgaliais – būna ilgos nesimatymo valandos.

Draugė darbo dienomis ilgai dirba, tai nesimatymo valandų dar daugiau. Mes manome, jei jausmai tikri – atstumas nėra kliūtis, bet reikia nepamiršti stebinti žmogų ir kai jo nėra šalia. Įvairios staigmenos, gražūs ir nuoširdūs žodžiai leidžia jausti tą žmogų visada šalia, galvoti apie jį. Gal dėl to, kad mažai turime laisvo laiko kartu – nesame dar susipykę. Ji ne tik mano mylimoji, bet ir draugė, o per atstumą ir nesimatymo laiką dar labiau pasiilgsti žmogaus, vertini ir nori stengtis juo rūpintis bei kažkuo nustebinti.

Atstumas santykius, be jokios abejonės, įtakoja. Tik klausimas kaip? Jei pora gyvena nuolatinėje įtampoje ir konfliktuose, fizinis atsiskyrimas, t.y. pagyvenimas atskirai yra netgi rekomenduotinas. Taip apraminami jausmai, įveikiamas perdėtas prisirišimas vienas prie kito, sumažinamos galimybės abipusiam skaudinimui. Toks sąmoningas pagyvenimas atskirai leidžia į savo partnerį pažvelgti ne per skausmo bei emocijų prizmę, o blaiviai ir ramiai, kas suteikia progą brandesniam dialogui, atleidimui, santykių perkeitimui į kitą kokybę. Pagyvenimas atskirai nereišia nei pabėgimo, nei skyrybų, nes atstumas tarp partnerių didinamas siekiant išsaugoti, ,,išgydyti“ santykį.
Su neigiamu atstumo poveikiu dažniau susiduria tie žmonės, kuriuos aplinkybės išskiria po įsimylėjimo periodo. Įsimylėjimo periodas paprastai trunka 2-3 m., o kai kurioms poroms ir trumpiau. Ir jei po intensyvių jausmų ir susižavėjimo vienas kitu, poros santykiai neįgauna naujos kokybės, išsiskyrimas neišvengiamas. Nes įsimylėjimas – tai dar ne meilė. Meilei užauginti, artimam ilgalaikiam santykiui sukurti būtinas betarpiškas bendravimas. Jei pora nekelia sau tikslo sukurti ilgalaikius santykius, tai tuomet, kai baigiasi įsimylėjimas – baigiasi ir santykiai. Ką reiškia kurti artimą ilgalaikį santykį? Reiškia, kasdien dėti pastangas. Reikia stengtis pažinti vienas kitą, rūpintis vienas kitu, dėmesingai dalyvauti vienas kito gyvenimuose ir padėti vienas kitam visuose kasdieniuose reikaluose ir sunkumuose. Tai nuolatinis procesas. Darbas. O kaip šį darbą nudirbti, jei pora negyvena kartu? Yra telefonas, internetas, reti susitikimai… Bet toks bendravimas tinkamas įsimylėjimo periode ir labai neefektyvus kuriant ilgalaikį santykį. Gyvenimas per atstumą – rimtas išbandymas, nes tai, kas tinkama santykio vegetacijai palaikyti, vargu ar tinka santykiui užauginti. Gražūs žodžiai, dovanos, noras maloniai nustebinti, – visos šios ,,priemonės“ poros santykiams suteikia šviežumo, žavesio; liudija apie nuoširdžias pastangas dovanoti vienas kitam džiaugsmą, bet… Jausmų tikrumas randasi ne dėl gražaus elgesio retų susitikimų metu. Jausmų tikrumą užaugina bendrai įveiktos kliūtys, kartu išspręstos problemos, nugalėti sunkumai. Atstumas šiame kontekste kaip tik ir reikštų kliūtį jausmų tikrumo stiprinimui. Daugeliui porų ši kliūtis (fizinis atstumas, laiko trūkumas, pernelyg didelis užimtumas) tampa neįveikiama. Arba, yra ir kita medalio pusė… Tokios aplinkybės kartas pasitarnauja kaip socialiai kultūringa maskuotė, slepianti ilgalaikio artimo santykio vengimą, kuomet labai gražu tarstelėti: ,,Aš labai norėčiau tavimi rūpintis, bet gaila turiu išvažiuoti…“
Kokie požymiai rodo, kad atstumas kelia pavojų santykiams? Pirmiausia, tai vengimas įsipareigoti vienas kitam, t.y. gyvenimas nesusituokus. Nesusituokusioms poroms išsaugoti santykį per atstumą yra sunkiau, nei susituokusioms. Neturinčioms vaikų poroms gyvenimas per atstumą kelia didesnę skyrybų riziką, nei auginančioms bendrą (-us) vaiką (-us). Tai išoriniai faktoriai, didinantys gyvenimo per atstumą riziką. Vidiniai poros santykių faktoriai, kurie didina išsiskyrimo riziką: menkas vienas kito pažinimas, vengimas kalbėti apie tai, kas nepatinka, atkaklus siekimas išlaikyti jausmus ir tokius elgesio modelius, kurie buvo tik įsimylėjus, nenoras įsileisti partnerio į savo gyvenimą, atvirumo vengimas, pasitikėjimo mažėjimas.
Kiek kitaip yra su poromis, kurios turi ilgalaikį santykių stažą (15-20 m.) ir emigracija ar kitos priežastys, nulemia gyvenimą atskirai. Bet kokiu atveju, tai rimtas išbandymas santykiui. Kokie bus tokio gyvenimo atskirai rezultatai, priklauso nuo to, koks buvo santykių įdirbis. Jei poroje yra didelė tarpusavio pagarba ir pasitikėjimas, atstumas netampa neįveikiamu išbandymu, bet jei pora prigyveno tokį santykių etapą, kai jų niekas nebesieja, kai net nebežino, kodėl jie vis dar kartu, tuomet išsiskyrimas gali tapti skyrybų priežastimi.
Praktika rodo, kad gyvenimas ,,per atstumą“ dažniausiai slepia kokią tai santykių problemą. Kad ir kaip nesinorėtų jos matyti… Todėl norint išsaugoti santykį per atstumą reikėtų vengti saviapgaulės ir atvirai savęs paklausti: ,,ką man reiškia esama situacija?“. ,,Ar mūsų pora tikrai yra aplinkybių ar sudėtingų gyvenimo sąlygų auka? Jei taip, tai kodėl išorinėms aplinkybėms mes leidžiame reguliuoti mūsų santykio artumą?“. ,,O gal mums taip tiesiog patogiau/ lengviau/ saugiau?“. ,,O gal mes dar nepasirengę brandesniam santykiui?“.
Esant stipriam nusiteikimui santykį išsaugoti, įmanoma gyventi per atstumą neišsiskiriant. Tam padeda skambučiai, dėmesys, dovanos, laiškai ir pan. dalykai. Tačiau išsaugoti santykį dar nereiškia paversti jį brandžui bei stipriu. Tai dvi skirtingos santykių kokybės. Ir tik antrojoje įmanoma meilė.

Dar vertėtų paminėti, kad gyvenimo per atstumą apibrėžimas ir rezultatai nepriklauso nuo kilometrų skaičiaus. Svarbiausia čia, vidinis nusiteikimas ar nenusiteikimas įsileisti vienas kitą į savo gyvenimus: dalintis mintimis, jausmais ir net buitiniais rūpesčiais; dovanoti vienas kitam savo laiką ir dėmesį.

Rekomenduojame skaityti